HØJER EFTERSKOLE

EFTERSKOLERNES DAG - HVER DAG

Dans, Spring, CS:GO, LoL, Kampsport, Japansk og Mad alt sammen på én efterskole

AAB63BC5-834B-4655-ADD0-3389A9DC0482_1_105_c(1)

Fællesskab og fede fag

Her på Højer Efterskole har vi skabt et tæt og trygt fællesskab, hvor der skal være plads til alle. Dine særligheder er velkomne og vi dyrker dem endda i både fritid og fag. Skolens hverdag er præget af gymnastik, hvor alle kan være med og de dygtigste bliver endnu bedre.

Du vil opleve både praktisk/kreative blokfag og linjefag som kampsport, esport, japansk, spring, dans/rytme og mad.

Vi har en skole, hvor alle kender alle, og hvor der er blik og omsorg for den enkelte, samtidig med at du giver en masse tilbage til fællesskabet.

Kom og kig, så kan du selv se det.

Mads Hegaard Hansen

Forstander

E-sports

Hvis du vil dyrke dit talent i League of Legends eller Counter Strike: Global Offensive og vil blive så god som dit talent kan drive dig, så er vores E-sport linje på Højer efterskole, det rette for dig.

Dans

Dans / Rytmelinjen er for dig, der kan lide at danse, grine, svede og bevæge dig til lækker musik. Du har lyst til at lære en masse nyt indenfor dans / rytme, og du ønsker at udvikle dig indenfor bevægelse.

Spring

På Springlinjen bliver du en del af et helt unikt fællesskab, hvor alle kan være med. Du skal have lysten til at arbejde med springgymnastik og din springteknik, styrketræning og kondition.

Kampsport

Højer Efterskoles kampsportslinje tilbyder også mulighed for, at du kan gå op til 2 – 3 gradueringer, davores lokale samarbejdspartner: Minami Karate Dojo og efterskolens gæstelærer, Sensei Kurt Olsen, har bestået graduering 5. Dan.

Japansk

Så vælg japansk sprog og kultur som linjefag! Vi skal snakke japansk, og vi skal lære japanske skrifttegn for at kunne læse og skrive små tekster. Vi arbejder på forskellig vis og inddrager manga og anime for at blive bedre til sproget.

Mad

Linjefaget Mad er for elever, der har lyst til at undersøge, afprøve og udvikle sig gastronomisk med mad, kultur, marsken og vadehavets mange naturlige lækkerier.

Du er altid velkommen.

Kom ned og besøg os og se vores dejlige skole, som også kan blive din!

Book en dato og et tidspunkt i dag, det tager kun 1 minut.

Højer Efterskoles værdigrundlag

Forankret i et grundtvigsk livs-og menneskesyn med en hverdag præget af traditionelle efterskoleværdier som fortælling, morgensang, oplysning og livsduelighed.

 
 

 

 

Historie

Højer Efterskole er bygget i 1951. Kredsen bag skolens grundlæggelse ønskede dengang at styrke danskheden i denne del af grænselandet, og skolen fikderfor navnet Den Danske Ungdomsskole i Højer. Senere ændredes navnet til Højer Ungdomsskole, og i 2010 blev det vedtaget, at skolen fremover skulle hedde Højer Efterskole.

Den Danske Ungdomsskole i Højer startede i 1951 som en ren pigeskole for 50 piger, men blev i 1959 en skole for begge køn. Siden har elevholdene fordelt sig med næsten lige mange drenge og piger. Skolen rummer nu plads til 105 elever.

Højer Efterskole har gennem hele sin historie været drevet som en skole, hvor man har lagt vægt på gymnastik, på de boglige fag samt praktisk/kreative blokfag. I dag profilerer vi os på kampsport, CS:GO, LoL, japansk, spring, dans/rytme samt fællesgymnastik og et tæt og trygt fællesskab.

Er du klar til at udforske dine interesser og udvikle dine evner på en unik efterskole? Hos os tilbyder vi spændende fag som dans, esport, madlavning, japansk og forårsfag, der giver vores elever en anderledes og lærerig hverdag.

Tøv ikke med at booke et besøg på vores skole, så du kan opleve miljøet og fællesskabet på egen krop. Hvis du allerede har besluttet dig for at tage det næste skridt i din uddannelse, kan du tilmelde dig vores skole og være en del af et inspirerende fællesskab.

Vil du læse mere om vores forskellige fagtilbud, så se vores oversigt over klasser og fag. Vi ser frem til at byde dig velkommen på vores efterskole!

Drømmer du om et år på efterskole?

Vi er klar til at hjælpe dig med svar på dine spørgsmål. Følg os på sociale medier eller send os en besked, så vender vi tilbage med svar hurtigst muligt.

Vores-Linje-LP 2023

Book et besøg

Du er altid velkommen.
Kom ned og besøg os og se vores dejlige skole, som også kan blive din!

Udfyld formularen – så kontakter vi dig for at aftale tidspunkt for en rundvisning.

Book et besog(lp)